زندگینامه ایلان ماسک

ایلان ماسک

ایلان ماسک (Elon Musk)؛ متولد 28 ژوئن 1971) یک کارآفرین و تاجر بزرگ است. وی بنیانگذار، مدیر عامل و مهندس ارشد شرکت SpaceX است. سرمایه گذار در مراحل اولیه،  مدیر عامل شرکت و طراح محصولات تسلا و همچنین بنیانگذار شرکت  The Boring؛ و بنیانگذار Neuralink و OpenAIاست. ماسک یک میلیاردر و یکی از ثروتمندترین افراد در جهان است.

ماسک از طرف مادر، کانادایی و از پدری اهل آفریقای جنوبی متولد شد و در پرتوریای، آفریقای جنوبی بزرگ شد. وی مدت کوتاهی در دانشگاه پرتوریا تحصیل کرد و قبل از اینکه در سن 17 سالگی برای تحصیل در دانشگاه کوئین به کانادا برود، تحصیل کرد. وی دو سال بعد به دانشگاه پنسیلوانیا منتقل شد و در آنجا لیسانس اقتصاد و فیزیک گرفت. او در سال 1995 برای تحصیل در دانشگاه استنفورد به کالیفرنیا نقل مکان کرد اما تصمیم گرفت که به دنبال کار حرفه ای، شرکت نرم افزار  Zip2  را به همراه برادرش کیمبال تاسیس کند. این شرکت نوپا در سال 1999 به مبلغ 307 میلیون دلار توسط شرکت Compaq  خریداری شد. ماسک همان سال بانک آنلاین X.com را تأسیس کرد که در سال 2000 با Confinity ادغام شد و PayPal را تشکیل داد. این شرکت در سال 2002 به قیمت 1.5 میلیارد دلار توسط eBay خریداری شد.

در سال 2002، ماسک SpaceX را تأسیس کرد، یک تولید کننده خدمات هوا فضا و یک شرکت خدمات حمل و نقل فضایی، که ماسک مدیرعامل و CTO آن است. در سال 2004، وی به عنوان رئیس و طراح محصول به تولید کننده وسایل نقلیه الکتریکی تسلا موتورز، پیوست و در سال 2008 مدیرعامل آن شد. در سال 2006، وی به ایجاد SolarCity ، یک شرکت خدمات انرژی خورشیدی کمک کرد که بعداً توسط این شرکت خریداری شد. تسلا و تسلا انرژی شد. در سال 2015، او یک شرکت تحقیقاتی غیرانتفاعی OpenAI را تاسیس کرد که باعث ارتقا هوش مصنوعی دوستانه می شود. در سال 2016 ، او یک شرکت نوروتکنولوژی، که در توسعه رابط های مغز و رایانه متمرکز شده است،  Neuralink  را بنیان گذاشت و یک شرکت ساخت تونل The Boring Company را تأسیس کرد. ماسک Hyperloop ، یک سیستم حمل و نقل سریع بوته را پیشنهاد داده است.

ماسک به دلیل موضع گیری های غیرمعمول یا غیر علمی و جنجال های بسیار تبلیغاتی مورد انتقاد قرار گرفته است. در سال 2018 ، یک غواص که برای نجات غار Tham Luang مشاوره داد، از او به دلیل افترا شکایت شد. هیئت منصفه کالیفرنیا به نفع ماسک رای داد. در همان سال، او توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) به دلیل توئیت دروغین مبنی بر اطمینان از تأمین بودجه مالکیت خصوصی تسلا، شکایت کرد. او با SEC توافق کرد، موقتاً از ریاست خود کناره گیری کرد و محدودیت های استفاده از Twitter را پذیرفت. ماسک اطلاعات غلطی در مورد بیماری همه گیر COVID-19 منتشر کرده و انتقادات کارشناسان را به خاطر دیدگاه های دیگرش در مورد مواردی مانند هوش مصنوعی و حمل و نقل عمومی دریافت کرده است.

سالهای اولیه زندگی

دوران کودکی و خانواده

ایلان ریو ماسک در 28 ژوئن 1971 در پرتوریا، آفریقای جنوبی متولد شد. مادر وی مای ماسک (ملقب به هالدمان) ، مدل و متخصص رژیم های درمانی در ساسکاچوان کانادا است ، اما در آفریقای جنوبی بزرگ شده است. پدر او ارول ماسک ، مهندس برق ، خلبان ، ملوان ، مشاور و توسعه دهنده املاک آفریقای جنوبی است. ماسک یک برادر کوچک تر ، کیمبال (متولد 1972) ، و یک خواهر کوچک تر ، توسکا (متولد 1974) دارد. پدربزرگ مادری او ، جوشوا هالدمن ، كانادایی متولد آمریكا بود و ماسك از نژاد هلندی انگلیس و پنسیلوانیا است. پس از طلاق والدینش در سال 1980 ، ماسک بیشتر با پدرش در پرتوریا و جاهای دیگر زندگی می کرد ، انتخابی که دو سال پس از طلاق انجام داد و متعاقباً پشیمان شد. ماسک از پدرش که او را “انسانی وحشتناک توصیف می کند … “تقریباً هر کار شیطانی که فکرش را بکنید ، انجام داده است” از او دور شده است. او یک خواهر و یک برادر ناتنی از طرف پدرش دارد.

در سن 10 سالگی، ماسک علاقه به بازی های رایانه ای و رایانه پیدا کرد و یک Commodore VIC-20 به دست آورد. وی برنامه نویسی رایانه ای را با استفاده از یک کتابچه راهنما آموخت و در سن 12 سالگی ، کد یک بازی ویدیویی مبتنی بر BASIC را که ایجاد کرد به نام Blastar به مجله PC و Office Technology به قیمت تقریبی 500 دلار فروخت. كودكی عجیب و درونگرا ، ماسك در تمام دوران كودكی خود مورد آزار و اذیت قرار گرفت و پس از آنكه گروهی از پسران وی را از یك پله به پایین پرتاب كردند، یك بار در بیمارستان بستری شد. وی در خانه واترکلوف حضور یافت و قبل از فارغ التحصیلی از دبیرستان پسرانه پرتوریا، در مدرسه ابتدایی و دبیرستان برایانستون تحصیل کرد.

تحصیلات

یک ساختمان مدرسه ای آراسته

ماسک از دبیرستان پسران پرتوریا در آفریقای جنوبی فارغ التحصیل شد.

با آگاهی از ورود راحتتر از کانادا به ایالات متحده ، ماسک از طریق مادر متولد کانادا درخواست گذرنامه کانادایی کرد. در حالی که منتظر اسناد بود ، وی به مدت پنج ماه در دانشگاه پرتوریا حضور یافت. این به ماسک اجازه می داد تا از اجباری شدن در ارتش آفریقای جنوبی اجتناب کند. ماسک در ژوئن 1989 به کانادا رسید ، نتوانست دایی بزرگ خود را در مونترال مستقر کند و در عوض در یک خوابگاه جوانان اقامت کرد. وی سپس به غرب سفر کرد تا با پسر عموی دوم خود در ساسکاچوان زندگی کند. او یک سال در آنجا ماند و در یک مزرعه و ماشین آلات چوبی کارهای عجیب و غریب کار کرد. در سال 1990 ، ماسک وارد دانشگاه کوئین در کینگستون، انتاریو شد. دو سال بعد، او به دانشگاه پنسیلوانیا (UPenn) منتقل شد. وی در سال 1997 با مدرک لیسانس علوم (BS) در اقتصاد از دانشکده وارتون و لیسانس هنر (BA) در فیزیک از دانشکده هنر و علوم UPenn فارغ التحصیل شد.

در سال 1994 ، ماسک در تابستان دو دوره کارآموزی در سیلیکون ولی برگزار کرد: در موسسه تحقیقاتی Pinnacle که شروع به ذخیره انرژی می کند و بر خازن های الکترولیتی که برای ذخیره انرژی استفاده می شوند تحقیق می کند، در استارت آپ Rocket Science Games مستقر در پالو آلتو حضور یافت. در سال 1995 ، ماسک در یک برنامه دکترای فلسفه (Ph.D.) در علوم مواد در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا پذیرفته شد. ماسک تلاش کرد تا در Netscape شغلی پیدا کند اما هرگز پاسخی برای درخواست های شغلیش او دریافت نکرد. او پس از دو روز از استنفورد انصراف داد، و تصمیم گرفت به جای آن به دنیای در حال رونق اینترنت بپیوندد و یک کسب و کار اینترنتی را راه اندازی کند.

شغل تجاری

Zip2

در سال 1995 ، ماسک ، کیمبال و گرگ کوری شرکت وبی نرم افزار Zip2 را با بودجه برخی سرمایه گذاران تأسیس کردند. آنها این سرمایه گذاری را در یک دفتر اجاره ای کوچک در پالو آلتو مستقر کردند. این شرکت راهنمای شهر اینترنتی را برای صنعت انتشار روزنامه با نقشه ها، راهنمایی ها و صفحات زرد تهیه و به بازار عرضه کرد. ماسک می گوید قبل از موفقیت شرکت، او توانایی خرید یک آپارتمان را نداشت و در عوض یک دفتر اجاره کرد و روی کاناپه می خوابید و در YMCA دوش می گرفت و یک رایانه را با برادرش مشترک داشت. به گفته ماسک ، “وب سایت در روز روشن بود و من شبانه روز، تمام وقت آن را کد می زدم.” برادران ماسک با نیویورک تایمز و شیکاگو تریبون قرارداد بستند  و هیئت مدیره را ترغیب کرد که برنامه های ادغام با CitySearch را کنار بگذارد. تلاش های ماسک برای مدیرعامل شدن، توسط هیئت مدیره ریچ سورکین خنثی شد. Compaq در فوریه 1999 Zip2 را به مبلغ 307 میلیون دلار وجه نقد خریداری کرد. ماسک 22 میلیون دلار برای سهم 7 درصدی خود دریافت کرد.

X.com و PayPal

در سال 1999 ، ماسک X.com را تأسیس کرد که یک شرکت خدمات مالی آنلاین و ارسال ایمیل بود. این شرکت تازه تأسیس یکی از اولین بانکهای آنلاین بود که از نظر فدرال بیمه شد و طی ماههای اولیه آن بیش از 200000 مشتری به این خدمات پیوستند. سرمایه گذاران این شرکت ماسک را بی تجربه می دانستند و وی را تا پایان سال با مدیر عامل شرکت Intuit ، بیل هریس جایگزین کردند. سال بعد، X.com برای جلوگیری از رقابت غیرضروری با بانک آنلاین Confinity ادغام شد. Confinity خدمات انتقال پول خود را داشت، PayPal ، محبوبیت بیشتری نسبت به سرویس X.com داشت. در شرکت ادغام شده، ماسک به عنوان مدیر عامل شرکت به جایگاه خود بازگشت. ترجیح ماسک به نرم افزار مایکروسافت نسبت به لینوکس، شکافی در شرکت ایجاد کرد و باعث استعفا تایل شد. به دلیل مسائل فنی ناشی از آن و فقدان یک مدل تجاری منسجم، هیئت مدیره در سپتامبر 2000 ماسک را برکنار و تایل را جایگزین او کرد. در سال 2002، سهام PayPal توسط eBay به مبلغ 1.5 میلیارد دلار خریداری شد، که ماسک – بزرگترین سهامدار با 11.7٪ – بیش از 100 میلیون دلار دریافت کرد.

در سال 2017 ، ماسک دامنه X.com را از PayPal با مبلغی نامشخص خریداری کرد و بیان کرد که این دامنه برای او ارزش احساسی دارد.

SpaceX

در سال 2001 ، ماسک با انجمن غیر انتفاعی مریخ درگیر شد. وی با الهام از برنامه هایی برای ایجاد محفظه رشد گیاهان در مریخ و بحث در مورد تأمین اعتبار پروژه را خودش مطرح كرد. در اکتبر 2001 ، ماسک برای خرید موشک های بالستیک بین قاره ای مرمت شده (ICBM) که می تواند محموله های گلخانه ای را به فضا بفرستد، به مسکو سفر کرد. وی با شرکت های NPO Lavochkin و Kosmotras دیدار کرد. با این حال، ماسک به عنوان یک تازه کار دیده می شد و حتی توسط یکی از طراحان اصلی روسی مورد توهین قرار گرفت  ners این گروه با دست خالی به ایالات متحده بازگشتند. در فوریه 2002 ، این گروه به روسیه بازگشت و به دنبال سه ICBM گشت. آنها جلسه دیگری با Kosmotras داشتند و یک موشک به قیمت 8 میلیون دلار به آنها پیشنهاد شد که ماسک آن را رد کرد. در عوض ماسک تصمیم گرفت شرکتی تاسیس کند که بتواند موشک های مقرون به صرفه بسازد. ماسک با داشتن 100 میلیون دلار از ثروت اولیه خود، در ماه مه 2002، Space Exploration Technologies Corp. را که با عنوان SpaceX تجارت می شود ، تأسیس کرد. از سال 2021 ، وی مدیر عامل شرکت باقی مانده و همچنین عنوان مهندس ارشد را در اختیار دارد.

پس از سه پرتاب ناموفق ، SpaceX در سال 2008 موفق به پرتاب Falcon 1 شد. این اولین موشک خصوصی با سوخت مایع بود که به مدار زمین رسید. در اواخر همان سال، اسپیس ایکس برای 12 پرواز موشک Falcon 9 و فضاپیمای Dragon خود به ایستگاه فضایی بین المللی قرارداد برنامه 1.6 میلیارد دلاری خدمات تأمین تجاری را دریافت کرد و پس از بازنشستگی در سال 2011 جایگزین شاتل فضایی شد. در سال 2012 ، او از وسیله نقلیه Dragon با ISS که اولین بار برای یک شرکت خصوصی بود ، استفاده می کرد. در سال 2015 ، SpaceX با هدف دستیابی به هدف خود برای استفاده از موشک های چندبار استفاده، اولین مرحله از Falcon 9 را با موفقیت به زمین انداخت. فرودها بعداً در یک ناو هواپیمای بدون سرنشین مستقل از فضاپیما، یک سکوی بازیابی مستقر در اقیانوس، حاصل شد. در سال 2018 ، SpaceX Falcon Heavy را راه اندازی کرد. در مأموریت آغازین این موشک، یک اتومبیل تسلا رودستر را به عنوان محموله ساختگی حمل کرد. در سال 2017، SpaceX از نسل بعدی سیستم پرتاب و فضاپیمای خود، Big Falcon Rocket (BFR) رونمایی کرد، که از تمام قابلیت های ارائه دهنده خدمات پرتاب SpaceX پشتیبانی می کند. در سال 2018 ، SpaceX یک مأموریت برنامه ریزی شده برای گردش ماه در سال 2023 را اعلام کرد، یک پرواز خصوصی به نام پروژه DearMoon. در سال 2020 ، اسپیس ایکس اولین پرواز سرنشین دار خود را با نام Demo-2 آغاز كرد و اولین شركت خصوصی شد كه شخصی را در مدار قرار می دهد و كشتی فضایی خدمه ای را با ISS لنگر می اندازد.

SpaceX در سال 2015 توسعه ماهواره های مدار پایین زمین Starlink را برای فراهم کردن دسترسی به اینترنت ماهواره ای  با دو ماهواره نمونه اولیه در فوریه 2018 آغاز کرد. مجموعه دوم ماهواره های آزمایشی و اولین استقرار قطعه ای از ماهواره ها این صورت فلکی در ماه مه سال 2019 اتفاق افتاد ، هنگامی که 60 ماهواره در عملیاتی اول پرتاب شد. هزینه کل پروژه یک دهه طراحی، ساخت و استقرار صورت فلکی توسط SpaceX حدود 10 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

تسلا

شرکت تسلا، – در اصل تسلا موتورز – در ژوئیه 2003 توسط مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ تأسیس شد، که این شرکت را تا دور بودجه سری A تأمین مالی کرد. قبل از مشارکت ماسک، هر دو نفر در توسعه اولیه شرکت نقش فعال داشتند. ماسک در سال 2004 دوره سرمایه گذاری سری A را رهبری کرد و به عنوان رئیس هیئت مدیره تسلا پیوست. ماسک نقش فعالی در شرکت داشت و بر طراحی محصول رودستر نظارت داشت اما در عملیات روزمره کاری عمیقا نقش نداشت.  به دنبال مجموعه ای از درگیری ها در سال 2007 و بحران مالی 2008 ، ابرهارد از شرکت اخراج شد. [89] ماسک در سال 2008 رهبری شرکت را به عنوان مدیرعامل و طراح محصول به عهده گرفت. توافق نامه حقوقی 2009 با ابرهارد ، ماسک را به عنوان تاسیس کننده تسلا ، به همراه تارپنینگ و دو نفر دیگر تعیین کرد.

تسلا برای اولین بار در سال 2008 یک اتومبیل اسپرت برقی ، رودستر ، ساخت. با فروش حدود 2500 دستگاه خودرو ، این اولین اتومبیل تمام برقی بود که از سلول های باتری لیتیوم یون استفاده کرد. تسلا تحویل چهار درب مدل S سدان خود را در سال 2012 آغاز کرد ؛ همزمان ، مدل X در سال 2015 به بازار عرضه شد. مدل 3 که یک سدان بازار انبوه است، در سال 2017 عرضه شد. از مارس 2020 ، این اتومبیل با بیش از 500000 تحویل، پرفروش ترین ماشین الکتریکی جهان است. پنجمین وسیله نقلیه، کراس اوور مدل Y، در سال 2020 به بازار عرضه شد. Cybertruck ، یک وانت کاملا برقی، در سال 2019 رونمایی شد. تحت نظر ماسک، تسلا چندین کارخانه باتری لیتیوم یون و کارخانه مونتاژ وسایل نقلیه الکتریکی مانند Gigafactory 1 در نوادا و Gigafactory 3 در چین ساخته است.

سهام تسلا از زمان عرضه اولیه آن در سال 2010 ، افزایش چشمگیری داشته است. در تابستان 2020 با ارزش ترین خودروساز شد. بعداً در همان سال وارد S&P 500 شد.

دادخواست SEC

در سپتامبر 2018 ، ماسک از طرف کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) به دلیل انتشار توئیتی ادعا کرد که بودجه احتمالی خصوصی سازی تسلا تأمین شده است، شکایت شد. سال 2018 شرایط اصلی معامله را تأیید نکرد و بنابراین توئیت را به عنوان نادرست، گمراه کننده و خسارت بار به سرمایه گذاران توصیف کرد و تلاش کرد تا ماسک را به عنوان مدیرعامل شرکت های تجاری عمومی منع کند. ماسک تشریح کرد که این ادعاها غیر قابل توجیه بود و ادعا می كرد كه وی هرگز صداقت خود را به خطر نینداخته است. دو روز بعد، ماسک با SEC توافق کرد، بدون اینکه ادعاهای SEC را بپذیرد یا انکار کند. در نتیجه، ماسک و تسلا هر کدام 20 میلیون دلار جریمه شدند و ماسک مجبور شد به مدت سه سال از عنوان رئیس تسلا کناره گیری کند اما توانست به عنوان مدیر عامل باقی بماند.

ماسک در مصاحبه ها اظهار داشت که از توئیتی که موجب تحقیقات SEC شد پشیمان نیست. در 19 فوریه 2019 ، ماسک در توییتی اظهار داشت که تسلا در سال 2019 نیم میلیون اتومبیل خواهد ساخت. SEC با ارسال پرونده در دادگاه به توئیت ماسک واکنش نشان داد و در ابتدا از دادگاه خواست که وی را به دلیل نقض شرایط توافق نامه حل و فصل با چنین توئیتی که مورد اختلاف نظر ماسک بود، تحقیر کند. این سرانجام با توافق مشترک بین ماسک و SEC که جزئیات توافق قبلی را روشن می کند، حل و فصل شد. این توافق نامه شامل لیستی از موضوعاتی بود که ماسک قبل از توییت کردن درباره آنها نیاز به تمیز کردن داشت. در ماه مه سال 2020 ، یک قاضی مانع از پیگیری یک دادخواست شد که ادعا کرد توئیت ماسک در مورد قیمت سهام تسلا (“imo خیلی بالا”) توافق نامه را نقض کرده است.

SolarCity و Tesla Energy

دو ون سبز دارای نشان SolarCity

ون های نصب پنل خورشیدی SolarCity در سال 2009

ماسک ایده اولیه و سرمایه مالی SolarCity را تأمین کرد که پسرخاله های او لیندون و پیتر ریو در سال 2006 بنیانگذار آن شدند. تا سال 2013 ، SolarCity دومین تأمین کننده سیستم های انرژی خورشیدی در ایالات متحده بود. در سال 2014 ، ماسک ایده ساخت SolarCity برای ایجاد یک مرکز تولید پیشرفته در بوفالو ، نیویورک ، به اندازه سه برابر بزرگترین نیروگاه خورشیدی در ایالات متحده را تبلیغ کرد. ساخت این کارخانه در سال 2014 آغاز شد و در سال 2017 به پایان رسید. این کار به عنوان سرمایه گذاری مشترک با پاناسونیک تا اوایل سال 2020 که پاناسونیک از آنجا خارج شد فعالیت داشت.

تسلا در سال 2016 با بیش از 2 میلیارد دلار SolarCity را خریداری کرد و آن را با بخش محصولات ذخیره انرژی باتری خود ادغام کرد تا تسلا انرژی ایجاد کند. اعلام این معامله منجر به افت بیش از 10 درصدی قیمت سهام تسلا شد. در آن زمان ، SolarCity با مشکلات نقدینگی روبرو بود. با این حال ، سهامداران تسلا از آن مطلع نبودند. [129] در نتیجه ، گروههای سهامدار متعددی علیه مدیران ماسک و تسلا شکایت کردند و ادعا کردند که خرید SolarCity صرفاً به سود منفعت ماسک انجام شده و به هزینه تسلا و سهامداران آن انجام شده است. در طی دادرسی در ماه ژوئن سال 2019 ، ماسک اذعان کرد که این شرکت هر کارمند احتمالی را از بخش خورشیدی برای کار بر روی مدل 3 دوباره جابجا کرده و ، به گفته ماسک ، “در نتیجه ، خورشیدی آسیب دید.” این موضوع قبلاً برای سهامداران اعلام نشده بود. اسناد دادگاه که در سال 2019 مهر و موم نشده اند ، تأیید کرده اند که ماسک از مسائل نقدینگی شرکت نیز آگاهی داشته است. مدیران تسلا در ژانویه سال 2020 پرونده قضایی را حل و فصل کردند و ماسک تنها متهم باقیمانده بود.

Neuralink

در سال 2016 ، ماسک با تاسیس Neuralink ، یک شرکت نوپای فناوری نوروت برای ادغام مغز انسان با AI. هدف Neuralink ایجاد دستگاههایی است که در مغز انسان تعبیه شده است تا ادغام مغز با ماشینها را تسهیل کند. این دستگاه ها همچنین برای به روز ماندن با آخرین پیشرفت های هوش مصنوعی سازگار می شوند. چنین پیشرفت هایی می تواند حافظه را تقویت کند و یا به دستگاه ها امکان ارتباط موثرتر با نرم افزار را بدهد.

در تظاهرات زنده در اوت سال 2020 ، ماسک یکی از وسایل اولیه آنها را “Fitbit در جمجمه شما” توصیف کرد که به زودی می تواند فلج ، ناشنوایی ، نابینایی و سایر معلولیت ها را درمان کند. بسیاری از دانشمندان علوم اعصاب و نشریات این ادعاها را مورد انتقاد قرار دادند ؛  MIT Technology Review آنها را “بسیار حدس و گمان” و “تئاتر علوم اعصاب” توصیف کرد.

شرکت Boring

در سال 2016 ، ماسک شرکت Boring را برای ساخت تونل تاسیس کرد. در اوایل سال 2017 ، آنها بحث و گفتگو با نهادهای نظارتی را آغاز کردند و ساخت یک “سنگر آزمایشی” 30 فوت (9.1 متر) طول ، 50 فوت (15 متر) و عمق 15 فوت (4.6 متر) را در محل دفاتر SpaceX به دلیل عدم نیاز به مجوز. یک تونل در زیر مرکز همایش لاس وگاس در اوایل سال 2021 تکمیل شد. مقامات محلی گسترش بیشتر سیستم تونل را تأیید کرده اند.

به عنوان یک تبلیغ تجاری و تبلیغاتی ، شرکت Boring 2000 شعله کش جدید را به فروش رساند. گفته می شود این ایده از فیلم Spaceballs (1987) به کارگردانی مل بروکس الهام گرفته شده است.

سبک مدیریتی و رفتار با کارمندان

سبک مدیریتی و رفتار ماسک با کارمندانش بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است. شخصی که از نزدیک با ماسک کار کرد گفت که “سطح بالایی از رفتار منحط” مانند پارانویا و قلدری را از خود نشان می دهد. شخص دیگری او را توصیف کرد که “جامعه شناسی پاتولوژیک کامل و کامل” را نشان می دهد. بیزینس اینسایدر گزارش داد که به کارمندان تسلا گفته شده بود که از کنار میز ماسک عبور نکنند به دلیل “خشمگین شدن آتش”. وال استریت ژورنال گزارش داد ، پس از آنكه ماسك اصرار داشت مارك وسایل نقلیه خود را به عنوان “خودران” معرفی كند ، با انتقاد مهندسان خود روبرو شد ، برخی از آنها در پاسخ استعفا دادند ، و یكی اظهار داشت كه “تصمیم بی پروا ماسك … ه. به طور بالقوه زندگی مشتری را در معرض خطر قرار می دهد “.

تلاشهای دیگر

هایپرلوپ

در سال 2013 ، ماسک اعلام کرد که قصد دارد نسخه ای از vactrain را تهیه کند و به ده مهندس تسلا و اسپیس ایکس اختصاص دهد تا پایه های مفهومی را ایجاد کنند و طرح های اولیه را ایجاد کنند. در 12 آگوست 2013 ، ماسک از کانسپت رونمایی کرد که آن را Hyperloop لقب داد. طرح آلفای این سیستم در مقاله سفید منتشر شده به وبلاگهای تسلا و اسپیس ایکس منتشر شد. این سند فناوری را مورد سنجش قرار داده و مسیری متصور را ترسیم می کند که در آن چنین سیستم حمل و نقل می تواند بین منطقه بزرگ لس آنجلس و خلیج سانفرانسیسکو با هزینه تقریبی 6 میلیارد دلار ساخته شود. این پیشنهاد ، اگر از نظر فنی با هزینه های ذکر شده امکان پذیر باشد ، باعث می شود هایپرلوپ برای چنین مسافت های طولانی سفر ارزان تر از هر نوع وسیله حمل و نقل باشد.

در ژوئن 2015 ، ماسک یک مسابقه طراحی برای دانش آموزان و دیگران برای ساخت غلاف های Hyperloop برای کار در یک مسیر مایل با پشتیبانی SpaceX در یک مسابقه غلاف Hyperloop 2015-2017 اعلام کرد. این مسیر در ژانویه 2017 مورد استفاده قرار گرفت ، و ماسک همچنین اعلام کرد که این شرکت یک پروژه تونل را با مقصد فرودگاه هاوثورن آغاز کرد. در ژوئیه 2017 ، ماسک ادعا کرد که “تصویب کلامی دولت” برای ساخت هایپرلوپ از شهر نیویورک به واشنگتن دی سی را دریافت کرده است ، در فیلادلفیا و بالتیمور متوقف می شود.

OpenAI

در دسامبر 2015 ، ماسک از ایجاد OpenAI ، یک شرکت تحقیقاتی غیر انتفاعی هوش مصنوعی (AI) با هدف توسعه هوش عمومی مصنوعی با هدف ایمن و مفید بودن برای بشریت ، خبر داد. تمرکز ویژه این شرکت “مقابله با شرکتهای بزرگ [و دولتهایی] است که ممکن است با داشتن سیستمهای فوق اطلاعاتی قدرت زیادی بدست آورند”. در سال 2018 ، ماسک برای جلوگیری از درگیری های احتمالی آینده با نقش خود به عنوان مدیر عامل شرکت تسلا ، هیئت مدیره OpenAI را ترک کرد ، زیرا تسلا به طور فزاینده ای از طریق تسلا خودکار خلبان درگیر AI شد.

پرونده نجات و افترا غار Tham Luang

در ژوئیه 2018 ، ماسک ترتیب کارمندانش را داد تا یک غلاف کوچک نجات بسازند تا به نجات کودکان گیر داده شده در غار سیل زده تایلند کمک کند. نام آن “گراز وحشی” به نام تیم فوتبال کودکان بود ، طراحی آن یک لوله مهر و موم شده 5 فوت (1.5 متر) طولانی ، 12 اینچی (30 سانتی متر) با وزن تقریبی 41 پوند (41 کیلوگرم) بود که با دستی توسط غواصان در جلو و عقب با محفظه های تقسیم شده برای قرار دادن وزنه های غواص برای تنظیم شنا، قصد داشتند مشکل استخراج ایمن کودکان را حل کنند. مهندسان SpaceX و The Boring Company مینی زیردریایی را از یک لوله انتقال اکسیژن مایع Falcon 9 در مدت هشت ساعت ساختند و شخصاً آن را به تایلند تحویل دادند. با این حال ، در این زمان ، از 12 کودک هشت نفر قبلاً با استفاده از ماسک صورت کامل و اکسیژن تحت بیهوشی نجات یافته بودند و مقامات تایلند از استفاده از این زیردریایی خودداری کردند.

ورنون Unsworth ، یک غارنشین تفریحی که از شش سال قبل در غار کاوش می کرد و نقشی اساسی در مشاوره داشت ، از این زیردریایی در CNN انتقاد کرد که چیزی بیش از یک تلاش روابط عمومی و بدون احتمال موفقیت نیست ، و این ماسک “تصوری از محل عبور غار نداشت” و “می تواند زیردریایی خود را در جایی که به آن آسیب می زند بچسباند”. ماسک در توییتر خود ادعا کرد که دستگاه کار خواهد کرد و از Unsworth به عنوان “پسر پدو” نام برد. وی متعاقباً توئیت ها را حذف کرد ، همراه با توییت قبلی که در آن به یکی دیگر از منتقدان دستگاه گفته بود: “در ارتباط باشید.” در 16 ژوئیه ، Unsworth اظهار داشت که در حال بررسی اقدامات قانونی است.

دو روز بعد ، ماسک بخاطر اظهارات خود عذرخواهی کرد. سپس ، در 28 آگوست 2018 ، ماسک در پاسخ به انتقاد یک نویسنده در توییتر ، ماسک توییت کرد ، “فکر نمی کنید عجیب باشد که او از من شکایت نکرده است؟”  روز بعد ، نامه ای به تاریخ 6 اوت از L. Lin Wood ، وکیل نجات دهنده ، ظهور کرد و نشان داد که وی در حال آماده سازی برای یک دادخواست افترا بوده است.

در همین زمان ، جیمز هوارد-هیگینز از طریق ایمیل به ماسک ادعا کرد که یک تحقیق خصوصی است و با پیشنهاد “کاوش در عمق” گذشته Unsworth ، که ماسک پذیرفت. بعدها مشخص شد که هیگینز مجرم شناخته شده و دارای چندین فقره کلاهبرداری است. در تاریخ 30 آگوست ، با استفاده از جزئیات تولید شده در تحقیقات ادعایی، Mu sk به یک خبرنگار BuzzFeed News که در مورد این جنجال نوشته بود ایمیلی را با عنوان “خارج از پرونده” ارسال کرد و به خبرنگار گفت “از دفاع از کودک متجاوز دست بردارید ، لعنتی لعنتی” و ادعا کرد که Unsworth یک “پسر سفیدپوست مجرد از انگلیس است که سفر به تایلند یا زندگی در تایلند برای مدت 30 تا 40 سال … تا زمانی که برای یک عروس کودک که در آن زمان حدود 12 سال داشت به چیانگ رای نقل مکان کرد. ” در تاریخ 5 سپتامبر ، خبرنگار با انتشار توئیتی از ایمیل ، گفت که “خارج از ضبط یک توافق نامه دو طرفه است” ، که “او موافقت نکرد”.

در سپتامبر ، Unsworth شکایتی برای افترا در دادگاه فدرال لس آنجلس مطرح کرد. در دفاع از خود ، ماسك استدلال كرد كه در استفاده از عامیانه “” پسر پدو “توهین رایجی بود كه در آفریقای جنوبی هنگامی كه من بزرگ می شدم … مترادف با” پیرمرد وحشت زده “و برای توهین به ظاهر و رفتار فرد استفاده می شود.” پرونده افترا در دسامبر 2019 آغاز شد ، و آنسورث خواستار 190 میلیون دلار خسارت شد. در طول دادگاه ، ماسک دوباره از Unsworth به خاطر این توییت عذرخواهی کرد. در تاریخ 6 دسامبر ، هیئت منصفه به نفع ماسک تشخیص داد و حکم داد که وی مسئولیتی ندارد.

ظاهر پادکست جو روگان 2018

در 6 سپتامبر 2018 ، ماسک در پادکست Joe Rogan Experience ظاهر شد و بیش از دو ساعت در مورد موضوعات مختلف بحث کرد. جو روگان ادعا کرد ، یکی از جنبه های مهم و بحث برانگیز برنامه ، نمونه برداری از ماسک از یک پفک بود که از سیگار برگ تشکیل شده بود ، از توتون و تنباکو حشیش. واشنگتن پست مشاهده کرد که ، “در دست رسانه ها ، این داستانی در مورد بی ثباتی رو به رشد ماسک شد.”

سهام تسلا پس از این حادثه ، که مصادف با تأیید عزیمت معاون مالی تسلا در اوایل آن روز بود ، افت کرد. فورچون تعجب می کرد که آیا مصرف حشیش می تواند عواقب مربوط به قراردادهای SpaceX با نیروی هوایی ایالات متحده باشد ، اگرچه سخنگوی نیروی هوایی به The Verge گفت که هیچ تحقیقی وجود ندارد و نیروی هوایی هنوز در حال پردازش اوضاع است. در یک مصاحبه 60 دقیقه ای ، ماسک در مورد این حادثه گفت: “من دیگ سیگار نمی کشم. همانطور که هرکسی آن پادکست را تماشا کند می تواند بگوید ، من ایده ای ندارم که چگونه دیگ را بخورم.”

مشاغل موسیقی

در تاریخ 30 مارس 2019 ، ماسک آهنگ رپ “RIP Harambe” را به عنوان Emo G Records در SoundCloud منتشر کرد. این آهنگ که کنایه از کشته شدن حرامبه و متعاقب آن احساسات گرایی اینترنتی “بی مزه” پیرامون این واقعه است ، توسط یونگ جیک اجرا شد ، توسط یونگ جیک و کارولین پولاچک نوشته شد و توسط BloodPop تولید شد. در تاریخ 30 ژانویه سال 2020 ، ماسک قطعه EDM را منتشر کرد ، “Don’t Doubt Ur Vibe” ، شامل اشعار و آواز خود را. در حالی که الکسی پتریدیس ، منتقد گاردین ، ​​آن را “غیر قابل تشخیص … از تعداد بی شماری ذره ذره صحیح اما هیجان انگیز قطعات الکترونیکی اتاق خواب قرار داده شده در جای دیگر Soundcloud” توصیف کرد ،  TechCrunch گفت که “نمایش بدی از ژانر نیست”.

کمک های مالی و غیر انتفاعی

ماسک رئیس بنیاد ماسک است ، که هدف آن را تأمین سیستم های انرژی خورشیدی در مناطق فاجعه و همچنین اهداف دیگر عنوان می کند. از سال 2002 ، بنیاد بیش از 350 مشارکت داشته است. حدود نیمی از آنها برای تحقیقات غیر انتفاعی علمی یا آموزشی بودند. از ذینفعان برجسته می توان به بنیاد ویکی مدیا ، مادربزرگ وی از دانشگاه پنسیلوانیا و بیگ گرین کیمبال اشاره کرد. Vox بنیاد را “ساده در عین سرگرمی و در عین حال کاملاً مات” توصیف کرد و خاطرنشان کرد که وب سایت آن فقط 33 کلمه با متن ساده بود. بنیاد به دلیل نسبتاً اندک ثروت اهدایی مورد انتقاد قرار گرفته است. از سال 2002 تا 2018 ، 25 میلیون دلار به طور مستقیم به سازمان های غیر انتفاعی اعطا کرد ، تقریباً نیمی از آن به OpenAI ماسک اختصاص یافت ،  که در آن زمان یک سازمان غیرانتفاعی بود.

ماسک همچنین معتمد بنیاد X جایزه است. در ژانویه 2021 ، او قول داد 100 میلیون دلار به عنوان جایزه به هرکسی که بهترین فناوری جذب کربن را توسعه دهد کمک کند.

ثروت

نمودار ارزش خالص ماسک از سال 2012 تا 2021 ، که روند تقریباً نمایی را نشان می دهد

ارزش خالص ماسک از سال 2012 تا 2021 طبق مجله Forbes برآورد شده است

ماسک در زمان فروش PayPal به eBay در سال 2002 165 میلیون دلار درآمد کسب کرد. وی برای اولین بار در سال 2012 با دارایی خالص 2 میلیارد دلار در فهرست میلیاردرهای فوربس قرار گرفت.

در ابتدای سال 2020 دارایی خالص ماسک 27 میلیارد دلار بود. در طول آن سال ، دارایی خالص وی 150 میلیارد دلار افزایش یافت که بیشتر ناشی از مالکیت او در حدود 20٪ سهام تسلا بود. در این زمان ، ارزش خالص ماسک اغلب بی ثبات بود. به عنوان مثال ، در سپتامبر 16.3 میلیارد دلار افت کرد ، بزرگترین سقوط یک روزه در تاریخ شاخص میلیاردرهای بلومبرگ. در نوامبر همان سال ، ماسک از مارک زاکربرگ ، بنیانگذار فیس بوک عبور کرد و به سومین شخص ثروتمند جهان تبدیل شد. یک هفته بعد از کنار بیل گیتس ، بنیانگذار مایکروسافت عبور کرد تا دومین ثروتمند شود. در ژانویه 2021 ، ماسک با دارایی خالص 185 میلیارد دلار ، از بنیانگذار آمازون جف بزوس پیشی گرفت و به ثروتمندترین فرد در او جهان است. بزوس ماه بعد رتبه برتر را به دست آورد.

حدود سه چهارم ثروت ماسک از تسلا حاصل می شود. ماسک از تسلا حقوقی دریافت نمی کند. او در سال 2018 با یک طرح جبران خسارت با هیئت مدیره که درآمد شخصی او را به ارزیابی و درآمد تسلا مرتبط می کند ، موافقت کرد. در این معامله شرط شد که ماسک فقط در صورت رسیدن تسلا به برخی از ارزشهای بازار ، غرامت دریافت کند. این بزرگترین معامله ای بود که بین مدیر عامل و هیئت مدیره انجام شده است. در اولین جایزه ، که در ماه مه سال 2020 اهدا شد ، وی واجد شرایط خرید 1.69 میلیون سهام TSLA (حدود 1٪ از شرکت) با قیمت های کمتر از بازار بود که ارزش آن در حدود 800 میلیون دلار بود.

ماسک بارها و بارها خود را “فقیر پول نقد” توصیف کرده است ، و “اظهار داشته است که علاقه چندانی به مواد مادی ثروت ندارد”. در سال 2012 ، ماسک The Giving Pledge را امضا کرد و در ماه مه سال 2020 ، ماسک متعهد شد “تقریباً تمام دارایی های فیزیکی خود را بفروشد”.  در سال 2021 ، ماسک با بیان اینکه “در حال جمع آوری منابعی برای کمک به چند سیاره ای زندگی [و] گسترش نور آگاهی به ستارگان” است ، از ثروت خود دفاع کرد. او یک جت خصوصی دارد. استفاده زیاد این جت از سوخت های فسیلی – که در سال 2018 بیش از 150،000 مایل پرواز کرد – مورد انتقاد قرار گرفته است. طبق ProPublica ، ماسک در سال 2018 مالیات بر درآمد فدرال پرداخت نکرده است.

سیاست

ماسک با مایک پنس ، معاون رئیس جمهور آمریکا ، بانوی دوم و دیگر مقامات گفتگو می کند

ماسک با مایک پنس معاون رئیس جمهور ایالات متحده در سال 2020 در مرکز فضایی کندی کمی قبل از پرتاب نسخه ی نمایشی Crew Dragon-2 SpaceX

در مصاحبه ای با واشنگتن پست ، ماسک اظهار داشت که او “اهدا کننده قابل توجه (گرچه نه در سطح بالایی) برای دموکرات ها” است ، اما همچنین به جمهوریخواهان نیز کمک زیادی می کند. ماسك در ادامه اظهار داشت كه مشاركت هاي سياسي براي داشتن صدا در دولت آمريكا لازمه است. ماسک از دونالد ترامپ انتقاد کرده است و پس از پیوستن به دو شورای مشاغل تجاری ترامپ ،  ماسک در ژوئن 2017 در اعتراض به تصمیم ترامپ برای خروج ایالات متحده از توافق پاریس از هر دو استعفا داد. در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری دموکراتیک سال 2020 ، ماسک از آندرو یانگ کاندیدا حمایت کرد و از درآمد پایه جهانی پیشنهادی خود ابراز حمایت کرد. ماسک اظهار داشت که فکر می کند یک دولت نظری در مریخ باید دموکراسی مستقیم باشد.

در ژوئیه 2020 ، ماسک با توئیتر “Pronouns sucks” واکنش قابل توجهی را در توییتر ، از جمله از طرف شریک زندگی خود Grimes انجام داد. این توئیت توسط برخی به عنوان ترنس هراسی و حمله به هویت های غیر باینری تلقی شده است. در یک سری توییت های دسامبر 2020 ، ماسک دوباره استفاده از ضمایر را مسخره کرد. کمپین حقوق بشر ، که قبلاً به تسلا رتبه نخست در شاخص برابری شرکتی خود را داده بود ، با انتقاد از توییت های وی خواستار عذرخواهی از وی شد.

ماسک اظهار داشت که وی معتقد نیست که دولت ایالات متحده باید یارانه هایی را به شرکت ها بدهد اما در عوض باید از مالیات کربن برای جلوگیری از رفتارهای نادرست استفاده کند. ماسک می گوید که بازار آزاد بهترین راه حل را بدست می آورد و تولید وسایل نقلیه دوستدار محیط زیست باید عواقب خاص خود را به همراه داشته باشد. مواضع وی ریاکارانه خوانده شده است زیرا مشاغل وی میلیاردها دلار یارانه دریافت کرده اند.

ماسک ، یکی از مخالفان فروش کوتاه مدت ، بارها از این عمل انتقاد کرده و معتقد است که این کار غیرقانونی است. مخالفت ماسک با فروش کوتاه حدس زده می شود که این امر ناشی از چگونگی سازماندهی و انتشار فروشنده های کوتاه مدت در مورد شرکت هایی است که فکر می کنند در حال حاضر بیش از حد ارزش گذاری شده اند. در اوایل سال 2021 ، وی فشار کوتاه GameStop را تشویق کرد. ماسک همچنین به طور مرتب ارزهای رمزپایه را تبلیغ می کند و اظهار می دارد که آنها را نسبت به ارزهای فیات سنتی صادر شده توسط دولت پشتیبانی می کند. با توجه به تأثیرات ناپایداری که توییت های وی درباره آنها دارند ، اظهارات وی در مورد ارزهای رمزپایه توسط منتقدانی مانند نوریل روبینی به عنوان دستکاری در بازار مشاهده شده است.

کووید -19

 

توییتر ایلان ماسک

@الون ماسک

براساس روند فعلی ، احتمالاً در اواخر آوریل تقریباً به صفر موارد جدید در ایالات متحده نزدیک شده است

ماسک به دلیل اظهار نظرهای عمومی و رفتارهای مربوط به بیماری همه گیر COVID-19 مورد انتقاد قرار گرفت. وی اطلاعات غلطی در مورد ویروس از جمله ترویج کلروکین و ادعای دستکاری در آمار مرگ منتشر کرد. وی ادعا كرد كه “كودكان اساساً در برابر ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 ایمن هستند” ،  و “ویروس کرونا ویروس … گنگ” نامید. ماسک با بازگشایی کارخانه تسلا فریمونت بارها و بارها از قفل شدن انتقاد کرد و دستورات محلی را نقض کرد. در مارس 2020 ، ماسک پیش بینی کرد “در اواخر آوریل نیز تقریباً در ایالات متحده موارد صفر رخ دهد”.  بعداً Politico این بیانیه را یکی از “پیش بینی آمیزترین ، با اعتماد به نفس و از نظر تماشایی نادرست [سال 2020]” عنوان کرد. که در در نوامبر سال 2020 ، عبارت “Space Karen” در ارتباط با ماسک در توییتر پس از انتشار اطلاعات غلط در مورد اثربخشی آزمایش COVID-19 ، در توییتر ترند شد. در آوریل 2021 ، وی یک نسخه اصلاح شده از کارتون بن گاریسون را با کاریکاتور بیل گیتس و یک پیام ضد واکسر توئیت کرد ، سپس بعداً آن را حذف کرد.

همچنین در مارس 2020 ، ماسك پیشنهاد كرد كه تهویه هایی را كه تسلا می ساخت یا از یك شخص ثالث خریداری می كرد ، اهدا كند. چندین بیمارستان خاطرنشان کردند که دستگاههایی که در نهایت اهدا شدند ، دستگاههای BiPAP و CPAP بودند ، نه ونتیلاتورهای جستجو شده ، اما هنوز هم می توان از آنها برای آزاد سازی ونتیلاتورها برای بیمارترین بیماران استفاده کرد. در سال 2021 ، یافته های یک برنامه آزمایش آنتی بادی که ماسک و یک مدیر پزشکی SpaceX برای ایجاد آن با پزشکان و محققان دانشگاهی کار کردند ، در Nature Communications with Musk به عنوان یکی از نویسندگان مقاله ذکر شده است.

هوش مصنوعی و حمل و نقل عمومی

ماسک به طور مكرر در مورد خطرات بالقوه هوش مصنوعی (AI) صحبت كرده و بارها آن را بزرگترین تهدید برای بشریت خوانده است.  نظرات ماسک در مورد هوش مصنوعی جنجال برانگیخته است. در نتیجه ، طبق CNBC ، جامعه تحقیقاتی AI به ماسک “همیشه نگاه مطلوبی ندارد”.  ماسک و بنیانگذار فیس بوک مارک زاکربرگ در این مورد با یکدیگر درگیر شده اند و زاکربرگ هشدارهای خود را “بسیار غیرمسئولانه” خوانده است. ادعاهای ماسک مبنی بر اینکه انسان در شبیه سازی رایانه ای زندگی می کند نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.

با وجود شرکت های خود که در زمینه های مختلف حمل و نقل فعالیت می کنند ، ماسک از حمل و نقل عمومی انتقاد کرده است ، موضعی که نخبه گرا خوانده شده است. اظهارات وی موجب انتقاد گسترده کارشناسان حمل و نقل و برنامه ریزی شهری شده است.

زندگی شخصی

ماسک هنگام حضور در دانشگاه کوئین ، با همسر اول خود ، جاستین ویلسون ، نویسنده کانادایی آشنا شد. آنها در سال 2000 ازدواج کردند و در سال 2008 از هم جدا شدند.  فرزند اول آنها ، پسر نوادا الكساندر ماسك ، در اثر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) در سن 10 هفتهگی درگذشت. آنها حضانت پنج فرزند بازمانده خود را دارند.

در سال 2008 ، ماسک خواستگاری با تالولا رایلی بازیگر انگلیسی را آغاز کرد و در سال 2010 ، این زوج ازدواج کردند. در سال 2012 ، ماسک طلاق از رایلی را اعلام کرد. در سال 2013 ، ماسک و رایلی دوباره ازدواج کردند. در دسامبر 2014 ، ماسک درخواست طلاق دوم از رایلی را داد. با این حال ، این اقدام پس گرفته شد. طلاق دوم در سال 2016 نهایی شد. ماسک پس از آن در سال 2017 برای چند ماه با امبر هرد قرار گذاشت ؛  گفته می شود او از سال 2012 به دنبال او بوده است.  بعداً ماسک به داشتن رابطه با هرد در حالی که هنوز با جانی دپ ازدواج کرده بود متهم شد.

در ماه مه 2018 ، ماسک و موزیسین کانادایی گریمز فاش کردند که با هم قرار می گذارند. گریمز پسرش را در ماه مه سال 2020 به دنیا آورد. به گفته ماسک و گریمز ، نام وی “X Æ A-12” بود. با این حال ، این نام مقررات کالیفرنیا را نقض می کرد زیرا حاوی شخصیت هایی بود که در الفبای انگلیسی جدید نیستند و سپس به “X Æ A-Xii” تغییر یافت. این سردرگمی بیشتری ایجاد کرد ، زیرا a حرفی در الفبای انگلیسی جدید نیست. سرانجام این کودک “X AE A-XII” نامگذاری شد ، “X” به عنوان نام کوچک و “AE A-XII” به عنوان یک نام میانی نامگذاری شد.

از اوایل سال 2000 تا اواخر سال 2020 ، ماسک در کالیفرنیا اقامت گزید ، جایی که هم تسلا و هم اسپیس ایکس تأسیس شدند و هنوز مقر اصلی آنها واقع شده است. در سال 2020 ، ماسک به تگزاس نقل مکان کرد ، و اظهار داشت که کالیفرنیا با موفقیت اقتصادی خود “راضی” شده است.

هنگام میزبانی شنبه شب زنده در مه 2021 ، ماسک گفت که او مبتلا به سندرم آسپرگر است.

در فرهنگ عامه

ماسک در فیلم هایی مانند Iron Man 2 (2010) ، چرا او حضور و نمایش های متعددی داشته است. (2016) ،  و مردان سیاه پوش: بین المللی (2019). مجموعه های تلویزیونی که وی در آن حضور داشته است شامل سیمپسونها (2015) ، The Big Bang Theory (2015) ، South Park (2016) ، Rick and Morty (2019) ، و شنبه شب زنده (2021). او با مستندات Racing Extinction (2015) و کارگردان Werner Herzog Lo and Behold (2016) مصاحبه کرده است.

به رسمیت شناختن

مقاله اصلی: لیست جوایز و افتخارات دریافت شده توسط الون ماسک

ماسک به دلیل مشارکت در تجارت و فن آوری مورد تقدیر و تمجید قرار گرفته است. او در سال 2018 به عنوان عضو انجمن سلطنتی انتخاب شد و در لیست 100 نفر با نفوذترین مجله تایم در سال های 2010 ،  2013 ،  و 2018 قرار گرفت. وی جوایز مختلف دیگری را دریافت کرده است ، مانند نشان Direkgunabhorn که به دلیل کمک های وی در نجات غار Tham Luang اعطا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.