زندگینامه بیل گیتس

بیل گیتس
ویلیام هنری گیتس در 28 اکتبر 1955 ، در سیاتل ، واشنگتن متولد شد. بیل گیتس به عنوان بنیانگذار اصلی شرکت مایکروسافت ، یکی از با نفوذترین و ثروتمندترین افراد روی کره زمین است. برآوردهای اخیر از ثروت وی 84.2 میلیارد دلار آمریکا (ژانویه 2017) اعلام کرده است. این معادل تولید ناخالص داخلی ترکیبی اقتصاد چند کشور آفریقایی است. در سالهای اخیر وی از کار تمام وقت در مایکروسافت بازنشسته شده و در عوض کار خود را با بنیاد خیریه خود “بنیاد بیل و ملیندا گیتس” متمرکز کرده است.

زندگی اولیه بیل گیتس

پدر وی ویلیام گیتس پدر یک وکیل ارشد بود و مادرش مری به عنوان یک مدیر اجرایی در یک بانک بزرگ خدمت می کرد. این خانواده ثروتمند بودند اما با یادآوری چالش های رکود بزرگ ، فرزندانشان را تشویق می کردند که سخت کار کنند و هیچ چیز را به عنوان چیز بدیهی قبول نکنند.

گیتس 13 ساله بود و در مدرسه خصوصی Lakeside تحصیل می کرد. اینجا بود که گیتس اولین بار با رایانه آشنا شد. او  زبان برنامه نویسی  Basic  را آموخت و یک بازی ساده به نام “Tic-Tac-Toe” را ساخت. گیتس از روند کار با رایانه لذت می برد و با یک شرکت Computer Center Corporation (CCC) هماهنگی می کرد تا وقت خود را با رایانه بگذراند و کدهای نوشته شده مانند Fortran ، Machine Code و Lisp را بررسی کند.

در سال 1973 ، گیتس در هاروارد ثبت نام کرد و در آنجا ریاضیات و علوم کامپیوتر را خواند. با این حال ، گیتس بیشتر به دنبال کدنویسی بود و وقتی فرصتی برای تاسیس شرکت خود پیدا کرد، قبل از اینکه از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شود، از ادامه تحصیل منصرف شد.

بنیاد بیل گیتس مایکروسافت

330px-Altair_8800

رایانه Altair 8800

بیل گیتس در سال 1976 مایکروسافت را تاسیس کرد وقتی با MITS (میکرو ابزار و سیستم های تله متری) قراردادی منعقد کرد تا یک سیستم عامل اساسی برای ریز رایانه های جدید آنها ایجاد کند. در روزهای اولیه ، بیل گیتس هر خط کد را مرور می کرد. وی همچنین در جنبه های مختلفی از مشاغل مایکروسافت مانند بسته بندی و ارسال سفارشات درگیر بود.
1981-بیل-پل

بیل گیتس و پل آلن در سال 1981

وقفه بزرگ مایکروسافت در سال 1980 اتفاق افتاد ، زمانی که IBM برای سیستم عامل جدید BASIC برای رایانه های جدید خود به آنها نزدیک شد. در اوایل دهه 1980 ، IBM تا حد زیادی پیشرو در تولید کننده رایانه شخصی بود. با این حال ، به طور فزاینده ای ، بسیاری از کلون های IBM PC ایجاد شده است (رایانه های شخصی تولید شده توسط شرکتهای دیگر سازگار با IBM). مایکروسافت سخت تلاش کرد تا سیستم عامل خود را به این شرکت های دیگر بفروشد. بنابراین مایکروسافت توانست موقعیت مسلط تولید نرم افزار را بدست آورد همانطور که بازار رایانه های شخصی رونق گرفت. از زمان تسلط اولیه آن ، شرکت های دیگر تلاش کردند مایکروسافت را به عنوان ارائه دهنده غالب نرم افزارهای رایانه ای جابجا کنند. برنامه هایی مانند Microsoft Word و Excel به استاندارد صنعت تبدیل شده اند.
بیل گیتس – ویندوز

ویندوز 95

در سال 1990 مایکروسافت اولین نسخه ویندوز خود را منتشر کرد. این یک موفقیت بزرگ در نرم افزارهای عملیاتی بود زیرا جایگزین رابط های متنی با رابط های گرافیکی شد. به زودی پرفروش شد و توانست اکثر سهم بازار سیستم عامل را به خود اختصاص دهد. در سال 1995 ویندوز 95 با تنظیم استانداردها و ویژگی های جدید برای سیستم عامل ها منتشر شد. این نسخه از ویندوز ستون فقرات کلیه نسخه های آینده از ویندوز 2000 به جدیدترین XP و Vista بوده است.

در طول مدت حضور خود در دفتر ، بیل گیتس مشتاقانه تنوع در تجارت مایکروسافت داشته است. به عنوان مثال ، Microsoft Internet Explorer به مرورگر وب غالب تبدیل شد ، اگرچه این امر اساساً به این دلیل بود که در اکثر رایانه های جدید از قبل نصب شده بود. در سالهای اخیر ، اینترنت اکسپلورر شاهد لغزش سهم بازار خود است.

یکی از زمینه هایی که مایکروسافت هرگز در آن موفق نبوده است ، حوزه موتورهای جستجو است. جستجوی زنده MSN برای بدست آوردن بیش از 5٪ از سهم بازار تلاش کرده است. از این نظر ، مایکروسافت توسط گوگل کوتوله شده است. با این وجود ، موفقیت مایکروسافت در گوشه ای از جنبه های مختلف بازار نرم افزار منجر به چندین مورد ضد اعتماد شده است. در سال 1998 ایالات متحده در برابر مایکروسافت ، مایکروسافت نزدیک بود که به سه شرکت کوچکتر تقسیم شود. با این حال ، در تجدید نظر ، مایکروسافت توانست به عنوان یک شرکت واحد زنده بماند. اگرچه مایکروسافت در دهه 1980 و 1990 شرکت رایانه ای غالب بود ، در حال حاضر به عنوان یک شرکت در حال پیری و رو به زوال دیده می شود – در مقایسه با پویاتر گوگل و اپل.
فعالیت های خیرخواهانه – بیل گیتس

بیل_و_ ملیندا_گیتس

بیل گیتس با ملیندا فرنچ ازدواج کرده است (متاهل در سال 1992). آنها سه فرزند دارند جنیفر (1996) ، روری (1999) و فیبی (2002). بیل گیتس با همسرش بنیاد بیل و ملیندا گیتس را تشکیل داد. بیل گیتس می گوید بیشترین الهام از نمونه دیوید راکفلر بوده است. مانند راکفلر ، گیتس سعی کرده است بر روی موضوعات جهانی که توسط دولت نادیده گرفته شده است تمرکز کند. وی همچنین ابراز علاقه به بهبود استانداردهای آموزش مدارس دولتی در ایالات متحده کرد. او برای پیشبرد این هدف با اپرا وینفری ظاهر شده است. در رابطه با فعالیت های خیرخواهانه و بشردوستانه ، گیتس از طرف وارن بافت ، 17 میلیارد دلار سرمایه از طریق بنیاد گیتس ، مورد تشویق قرار گرفته است. گیتس همچنین سوگ دارد

برای اولویت بندی موضوعاتی که سلامت مردم را بهبود می بخشد تا “پروژه های بیهوده”. وی که در یک کنفرانس TED در سال 2009 صحبت کرد ، در مورد مالاریا گفت.

“این منجر به تناقض می شود ، زیرا از آنجا که این بیماری (مالاریا) فقط در کشورهای فقیر وجود دارد ، سرمایه گذاری زیادی انجام نمی شود. به عنوان مثال ، بیشتر از آن که برای مالاریا هزینه شود ، داروهای طاسی هزینه می شود. اکنون ، طاسی ، این یک چیز وحشتناک است [خنده تماشاگران] و مردان ثروتمند رنج می برند ، به همین دلیل است که این اولویت تعیین شده است. “

از سال 2008 گیتس تمام وقت در زمینه منافع بشردوستانه خود کار کرده است. تخمین زده می شود که گیتس و همسرش ملیندا 28 میلیارد دلار از طریق بنیاد خیریه خود – از جمله 8 میلیارد دلار برای بهبود سلامت جهانی – داده اند.

گیتس گفته است که هیچ استفاده ای از پول ندارد و فقط درصد کمی از ثروت خود را به فرزندان خود واگذار می کند. گیتس در مصاحبه ای با دیلی تلگراف اظهار داشت:

وی افزود: “مطمئناً از نظر غذا و لباس از من مراقبت می كنند.” “پول فراتر از یک حد خاص هیچ فایده ای برای من ندارد. کاربرد آن کاملاً در ایجاد یک سازمان و انتقال منابع به فقیرترین افراد در جهان است. ” (1)

زمینه های اصلی علاقه وی به خیرخواهی بهبود سلامتی و به ویژه کمک به کاهش بیماری ها مانند فلج اطفال است که کودکان خردسال را تحت تأثیر قرار می دهد. وی همچنین تمرکز بیشتری بر موضوعات زیست محیطی داده است. در سال 2015 ، او یک میلیارد دلار به یک پروژه انرژی پاک کمک کرد ، زیرا حمایت از فن آوری های جدید “سبزتر” را راهی برای کمک به مقابله با گرم شدن کره زمین می داند. گیتس در مورد انگیزه دادن به او سedال کرد ، پاسخ می دهد:

“این به هیچ مذهب خاصی مربوط نمی شود. این در مورد کرامت و برابری انسان است. ” “این قانون طلایی که همه زندگی ها از ارزش یکسانی برخوردار هستند و ما باید همانطور که دوست داریم با ما رفتار شود با مردم رفتار کنیم.” – گیتس

کووید 19

بیل گیتس غالباً در مورد خطرات احتمالی همه گیر جهانی هشدار داده است. در سال 2015 ، گیتس هشدار داد که جهان برای همه گیری بعدی آماده نیست ، که می تواند منجر به مرگ میلیون ها نفر شود. وقتی COVID-19 به تهدیدی برای سلامت جهانی تبدیل شد ، گیتس وقت و هزینه خود را صرف هماهنگی تلاش ها برای تهیه یک واکسن جهانی کرد. او میلیون ها پوند صرف آمادگی برای تولید انبوه یکی از بسیاری از واکسیناسیون های احتمالی کرد.

“بشر هرگز وظیفه فوری تری نسبت به ایجاد مصونیت گسترده برای ویروس کرونا نداشته است. این کار به یک تلاش مشترک جهانی مانند جهانی که هرگز ندیده است نیاز دارد. اما من می دانم که ما این کار را انجام خواهیم داد هیچ گزینه دیگری وجود ندارد. ” – بیل گیتس ، توییتر ، 30 آوریل 2020

وی از واکنش دولت آمریكا تحت ترامپ به دلیل عقب بودن و اجازه انتشار ویروس انتقاد كرد ، به ویژه او از تصمیم ترامپ برای متوقف كردن بودجه سازمان بهداشت جهانی در اواسط همه گیر انتقاد كرد.

دین بیل گیتس

بیل گیتس به صراحت دین نیست و به طور خاص اظهار نکرد که از یک سیستم اعتقادی خاص پیروی می کند. وی اظهار داشت که اگرچه در خدمات کلیسای کاتولیک (که همسر در آن شرکت می کند) شرکت کرده است ، از نظر علمی به زندگی نزدیک می شود.

همچنین ، وقتی س askedال شد که آیا به خدا ایمان دارد ، گیتس پاسخ داد.

“من فکر می کنم که سیستم های اخلاقی دین بسیار مهم هستند. ما فرزندانمان را به روشی مذهبی تربیت کرده ایم. آنها به کلیسای کاتولیک رفته اند که ملیندا به آنجا می رود و من در آن شرکت می کنم. من بسیار خوش شانس بوده ام و به همین دلیل مدیون آن هستم که سعی در کاهش نابرابری در جهان داشته باشم. و این نوعی اعتقاد مذهبی است. منظور من این است که حداقل یک باور اخلاقی است. ” – 27 مارس 2014.

“من فکر می کنم منطقی است که به خدا اعتقاد داشته باشم ، اما دقیقاً چه تصمیمی در زندگی خود به خاطر آن متفاوت گرفته اید ، من نمی دانم.”

نقل قول: پتینگر ، تجوان. “بیوگرافی بیل گیتس” ، آکسفورد ، انگلستان. www.biographyonline.net ، 25 فوریه 2015. آخرین بروزرسانی در 20 آوریل 2020.
بیل گیتس: درس زندگی و تجارت بیل گیتس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.